Yardım:İçindekiler

Akupedia sitesinden
Hasekom (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20:49, 21 Mayıs 2012 tarihli sürüm $7

Şuraya atla: kullan, ara

Sihirli kelimeler (Magic words), yazıldığında MediaWiki tarafından tarih, saat, site bilgileri veya sayfa adları gibi bazı işlev ve değerlerle ilişkilendirilen dizgelerdir. Bu sayfa standart sihirli kelimelerin kullanımı hakkındadır. Teknik bilgi edinmek istiyorsanız Şablon:Mediawiki sayfasına bakmanız önerilir.

Genel olarak üç çeşit değişken mevcuttur:

  • Davranış değiştiriciler: Bunlar ardında ve önünde ikişer tane alt çizgi bulunduran büyük harflerle yazılmış kelimelerdir, örneğin __ÖRNEK__
  • Değişkenler: bunlar önünde ve ardında ikişer tane küme parantezi ile çevrelenmiş büyük harflerle yazılı kelimelerdir., örneğin {{ÖRNEK}}. Göründüğü gibi, görünüşleri şablonlara çok benzemektedir.
  • Ayrıştırıcı işlevler: bunlar parametre alarak çalışırlar ve ya <tt>{{deneme:...}}</tt> ya da <tt>{{#deneme:...}}</tt> şeklindedir. Ayrıca Şablon:Mediawiki sayfasına bakınız.

Sayfalara bağımlı sihirli kelimelerin dönüş değeri, sihirli kelime şablon veya sistem arayüz sayfası aracılığıyla eklense bile kullanıldığı sayfaya göre değişir (varsayılan olarak).

Davranış değiştiriciler

Bir davranış değiştirici sayfanın düzeni veya davranışı kontrol eder ve sıklıkla sayfa içeriğine istenilen ekleme veya gizlemelerin yapılmasında kullanılır.