Histerik paralizi

Akupedia sitesinden
Bu revizyon, sayfanın hem onaylanmış hem de en son revizyonudur.
Şuraya atla: kullan, ara

Histerik paralizi[değiştir]

Histerik paralizi hem kadın hem de erkeklerde ve her yaşta meydana gelebilecek konversiyon bir reaksiyondur, fakat en çok histerik kişiliği olan kadınlarda yaygındır. Eğitim seviyesi düşük olan kişilerde daha yaygın olduğu öngörülür. Orta yaş ve yaşlı insanlarda histerik paralizinin meydana gelmesi organik nörolojik hastalıklar olduğuna işaret eder. Klinisyenler bunu kesinlikle göz önünde bulundurmalıdırlar.

Akupunktur tedavisi[değiştir]

Çin tıbbında, histerik paraliziyi tedavi etmede akupunktur tedavisi ilk sırayı alır. Akupunktur Noktalarının Belirlenmesi Histerik paralezinin tedavisinde Hegu (KB – 4), Quchi (KB – 11), Neiguan (P – 6), Zusanli (Mi – 36), Sanyinjiao (Da – 6) gibi farklı nokta kombinasyonları kullanılır. Etkilenen organın bulunduğu bölgedeki noktalar da hastalığı tedavi etmede kullanılabilir. Fakat, araştımalar ve literatür en önemli ve faydalı noktanın Yongquan (k – 1) olduğunu gösteriyor.

Akupunktur manipülasyonu[değiştir]

Hasta tadavi masasına sırtüstü pozisyonda uzanır. 18 – 23 çapındaki çelik iğneler Yongquan (K – 1) noktalarına 1 cm derinliğinde dikine batırılır. Daha sonra iğneler güçlü bir “deqi” hissi yakalamak için 20 – 30 kez döndürülür. Ardından iğneler hızlıca geri çekilir.

Vaka Geçmişi[değiştir]

Hasta N.Y.: 22 yaşındaki bir kadın hastaya alt ekstremitede meydana gelen zayıflıktan ötürü teşhis konuldu. Hasta rahatsızlıktan yaklaşık 2 yıldır muzdaripti. İki yıl önce bir bisiklet kazasından hemen sonra her iki alt ekstremitede de zayıflık meydana geldi. Rahatsılığından ötürü işini bırakmak zorunda kaldı. Kazadan bir ay sonra genelleşmiş nöbetler geçirdi. Nöbetler esnasında bilinç kaybı olmadı. Muayenede: hasta dayanaksız, irritabl ve hassastı. Her iki alt ekstremitenin de kas tonusu normaldi. Rahatsızlıktan etkilenen kol ve bacaklarda hafif atrofi görüldü. Hastaya kol ve bacaklarını kaldırması söylendiğinde, tepki alınamadı. Hem kol hem de bilek refleksleri aşırıydı, plantar refleksler fleksördü. Nörolojik muayene sonuçları normaldi. Rutin laboratuar çalışmaları, fizik muayene, radyolojik çalışmalar, EEG ve CSF normaldi. Hasta histerik paralezinin teşhisi için gerekli olan kriterleri karşılıyordu.

Tedavi ve Daha Fazla Kür[değiştir]

Vücut akupunkturu yukarıda belirtildiği gibi uygulandı. Hasta sırt üstü pozisyonda uzandı. Yongquan noktaları daha önce bahsedilen teknik uygulanarak uyarıldı. Hasta kalçalarına kadar yayılan bir ağrı, hissizlik ve hafifleme yaşadı. Tedaviden sonra normal bir şekilde yürümeye başladı.

Takip[değiştir]

Tedaviden bir yıl sonra hasta durumunu korudu ve bir fabrikada işe başladı.


Histerikal ağrı[değiştir]

Histerikal ağrı aynı zamanda, histerikal nevrozun dönüşmüş türüdür. Bu nedenle, rahatsızlık doğrudan ifade edilmek yerine fiziksel bir semptom olarak yansıtılır. Histerikal elementler genellikle kompensasyon nevrozda görülür.

Klinik özellikler[değiştir]

Ağrının yoğunluğu ve dağılımı büyük farklılıklar gösterebilir. Çoğunlukla organik hastalığa benzer ve hastalığın sürecini temsil eder. Ağrının dağılımı fizyolojik veya anatomik değildir. Histerikal ağrı fiziksel hastalıktan kaynaklanan semptomları uzatabilir veya artırabilir. Bu durum bir kazadan kaynaklanabilir veya ameliyattan, enjeksiyondan, soğuktan veya duygusal stresten sonra meydana gelebilir. Akli durum değerlendirmesi herhangi belirgin bir anormallik ortaya çıkarmaz. Çoğu kez hasta aşırı heycan, duygusal dengesizlik, aşırı tepki gibi bazı histerik kişilik karakteristikleri sergiler.

Akupunktur tedavisi[değiştir]

Akupunktur Noktalarının Belirlenmesi

Vücut Akupunkturu

Esas Noktalar

Histerik Ağrı İçin

Yongquan (K–1)

Ek Noktalar

Uykusuzluk çin

  Shenmen    (H–7)
  Fengchi    (G–20)
  Hegu      (KB–4)
  Yintang    (Sıra dışı nokta)
  Zusanli    (Mi–36)
  Anmian    (Sıra dışı nokta)

İştahsızlık İçin

  Zusanli    (Mi–36)
  Zhongwan    (CV–12)
  Sanjian    (KB–3)

Baş dönmesi İçin

  Zanzhu     (Me–2)
  Chengji    (CV–24)
  Zusanli    (Mi–36)
 
   Yintang    (Sıra dışı nokta)
   Touwei    (Mi–8)
   Fengchi    (G–20)

Genellikle 3 – 5 nokta semptomlara göre belirlenir.

Kulak Akupunkturu

Kulak noktaları, hastada uykusuzluk, baş dönmesi, iştahsızlık veya diğer somatik semptomlar görüldüğünde uygulanır.

Uykusuzluk İçin

   Kalp
   Oksipital
   Subkorteks
   Shenmen
   Böbrek
   Safra kesesi

Baş dönmesi İçin

  Baş dönmesi noktası
  Subkorteks
  Semfatetik
  Shenmen
  Mide
  Karaciğer
  Oksipital

İştahsızlık İçin

  Mide
  Dalak
  Karaciğer
  Safra kesesi
  Subkorteks
  Beyin sapı

Her seferinde 3 – 5 kulak noktası seçilir

Akupunktur Manipülasyonu[değiştir]

Histerikal ağrı için

Hasta yatağa yatırılır. İğne hızlı ve dik bir şekilde Yongquan (K – 1) noktasına takılır. İğneleme derinliği yaklaşık bir cm olmalıdır. İğne yaklaşık 5dakika boyunca saat yönünde ve saat yönünün tersine çevirilir. Bu işlem neticesinde, hasta güçlü bir “deqi” hissi yaşar. Daha sonra iğneler, hasta ağrının yok olduğunu veya şiddetinin azaldığını fark ettiğinde hızlıca çekilir. Uykusuzluk, Baş dönmesi ve İştah kaybı İçin

Vücut Akupunkturu

Vücut akupunkturu noktalarına doğru batırılan iğneler “deqi” hissini yakalamak için öne ve arkaya doğru çevrilir. Daha sonra iğneler bu noktalarda yaklaşık 20 – 30 dakika kalırlar. Bir kür tedavi 10 – 12 seanstan oluşur. Kürler arasında 3 -5 gün ara verecek şekilde 2 ila 4 kür tedavi uygulanabilir. Hasta akupunktur tedavisini haftada üç kez alır.

Vaka Geçmişi[değiştir]

Hasta U.H.: 31 yaşındaki kadın bir hasta sağ alt ekstremitesinde meydna gelen ağrıdan ötürü tedaviye alındı. Bir yıl önce bisiklete bindiği sırada bir kaza geçirdi. Düştükten sonra, etrafında toplanan kalabalıktan ötürü korkuya maruz kaldı. Kazanın nasıl olduğuna dair hiçbir şey hatırlamadı. Herhangi bir kemik hasarı veya yumuşak dokularda yırtılma görülmedi. O zamandan beri sağ alt ekstremite ağrısı çekti. Ağrının türü büyük ölçüde farklılık gösterdi. Ağrı bazen, hareket etmeyle artan ve dinlenmeyle azalan bir hal aldı. Bazen çok hafif ve devam eden türdendi. Ara sırada çok şiddetli ve uyuşturan türdendi. Birçok doktora göründü. Tomografi ve LP normaldi.

Muayenede: Hasta endişeliydi. Kraniyal sinirleri normaldi. Hem derin hem de yüzeysel duyular bozulmamıştı. Bütün refleksler hiperaktif idi. Plantar refleksler fleksördü. Sağ siyatik sinir boyunca herhangi bir hassasiyet meydana gelmedi. Histerikal ağrıdan şüphelenildi ve akupunktur tedavisi denendi.

Tedavi ve Daha Fazla Kür[değiştir]

Sağ Yongquan (K – 1) daha önce belirtilen yöntem kullanılarak iğnelendi.

Takip[değiştir]

Tedavinin tamamlanmasının üzerinden geçen 6 ay boyunca ağrıda herhangi bir nüks meydana gelmedi. Histerikal ağrısı olan hastaların 97.3% (72 / 74) akupunktur (Yongquan’ın uyarılması, K – 1) ile tedavi edilebildi.