Qi Kavramı

Akupedia sitesinden
Bu revizyon, sayfanın hem onaylanmış hem de en son revizyonudur.
Şuraya atla: kullan, ara

Evrendeki her şeyi oluşturan kuvvet Qi'dir. Bazen Şekilden oluşur, bazen şekilsiz hale gelir. Sürekli bir şekli yoktur. Bazen maddeden oluşur, bazen enerjiden oluşur. İnsanın hem bedenini, hem ruhunu oluşturur, ayrıca bir de bunların çalışmalarını düzenler.

Qi hem canlılarda, hem cansızlarda vardır. Qi hem Yin'i hem Yang'ı oluşturur. Taşın yapısında Yin, içindeki hareketli elementlerde Yang olarak ortaya çıkar. Qi'nin canlılarda ortaya çıkışına "CAN" diyebiliriz. Can, DNA'yı çalıştıran programdır. Canlı ve ölü hücre arasında mikroskobik fark yoktur.

Qi bütün evrene yayılmıştır ve etkileşim halindedir. Nefes alırken akciğerlerimize qi alırız.

Qi'nin vücutta 3 şekli vardır;

1. Havadan alınan (Gökten gelen=Yang) Qi

2. Topraktan alınan (Yerden alınan=Yin) Qi

3. Anne-babadan kazanılan (Ata=Genetik=Orijinal) Qi

Qi önce böbrekte yerleşiyor. Bu anne babadan gelen genetik qi'dir. Akupunktura göre böbrek qi'si hem aşağı iner, hem yukarı çıkar. Diğer organ qi'leri tek yöne hareket ederler.

Böbrek qisinin görevleri;

1. Bütün organların görevlerini yapmalarını sağlayan hareket ettiricidir. (Bir organın pisinin oluşması için, böbreklerden gelen, besinden ve havadan alınan qi gerekir.)

2. Böbrek qi'si kanın dönüşmesini (şekil değiştirmesini ve akışkanlığını) kolaylaştırıyotr. Qi'nin kana dönüşmesi biraz kalpte, çoğunlukla dalakta oluyor.

böbrek qisine esa, öz qi denir. Anne-babadan gelen (Preheaven) qi ve (Postheaven) besinlerden alınan qiden oluşur.