Sigara bırakma

Akupedia sitesinden
Bu revizyon, sayfanın hem onaylanmış hem de en son revizyonudur.
Şuraya atla: kullan, ara

Sigara bırakma[değiştir]

Geleneksel Çin tıbbına göre sigara akciğere büyük zarar veren “da – du” (güçlü toksisite) içerir. Sigara bırakmada birçok tedavi şekli vardır. Çin’de kulak akupunkturu kullanarak sigara bağımlılığını tedavi etmede büyük başarı sağlandığı rapor edildi.

Sigara bırakma


Akupunktur tedavisi[değiştir]

Akupunktur Noktalarının Belirlenmesi

Kulak Akupunkturu

Esas Nokta

   Akciğer

Ek noktalar (iki grup)

   Shenmen
   Subkorteks
   Sempatik
   Kalp
   Böbrek
   Mide
   Anmian
   Bronş
   Ağız
   Endokrin
   Mide
   Beyin
   Karaciğer
   Beyin sapı

Her seferinde 3 – 5 nokta seçilir.

Akupunktur Manipülasyonu[değiştir]

Üç ila beş noktaya yapışkan bantla sabitlenen kuru tohumlarla baskı yapılır (1 – 1.5 mm çapında) ve günde üç kez ve hastanın canı sigara içmek isteğinde noktalara bastırılır. Bir gün ara verilerek 3 – 5 günde bir değiştirilir. Bir kür 3 – 5 seanstan oluşur. Kürler arasında 3 – 5 gün ara verilir.

Vaka Geçmişi[değiştir]

Hasta H.D. 51 yaşında erkek bir çiftçi olan hasta, yaklaşık 15 yıllık bir sigara geçmişine sahipti ve günde 20 sigara içiyordu. Kronik bronşiti vardı. Birçok doktor sigarıyı bırakması gerektiğini söyledi. Hastaya akupunktur tedavisi uygulandı. Muayenede kronik bronşit dışında belirgin bir değişiklik bulunmadı.

Tedavi ve Daha Fazla Kür[değiştir]

Kulak akupunkturu noktaları Akciğer, Bronşit, Shenmen ve Oksipital seçildi ve yukarıda belirtildiği üzere bir kür tedavi (5 seans) gördü. İki seans aldıktan sonra, sigara içmede belirgin bir azalma meydana geldi. Bir kür tedaviden sonra, sigara içmeyi tamamen bıraktı. Davranış değiştirme tedavisi uygulandı

Takip[değiştir]

Tedavinin sonlanmasının ardından geçen altı ayda geri dönüş görülmedi.